ZHIYUN TransMount Focus/Zoom Controll Motor 2.0 CMF-06
The TransMount Focus/Zoom Control Motor 2.0 is compatible with the Zhiyun-Tech WEEBILL-2, WEEBILL-S, CRANE 3S, and CRANE 2S gimbals and is controlled via the gimbal handwheel with a low latency of only 100 ms. It has the torque to control focus or zoom, and it features a focus/zoom selector switch that adjusts for one or the other. It also has a calibration button that sets it up for optimal performance.
Out of stock
Notify me when the product will be back in stock:
Payment:
Description
The TransMount Focus/Zoom Control Motor 2.0 is compatible with the Zhiyun-Tech WEEBILL-2, WEEBILL-S, CRANE 3S, and CRANE 2S gimbals and is controlled via the gimbal handwheel with a low latency of only 100 ms. It has the torque to control focus or zoom, and it features a focus/zoom selector switch that adjusts for one or the other. It also has a calibration button that sets it up for optimal performance.
The motor attaches to your gimbal with an included mounting bracket and rod. It connects to the gimbal with a supplied USB cable and is powered from the gimbal. A gear ring is included for photo lenses that don’t have the necessary gear teeth.
| Specification | Value |
|---|---|
| Maximum Torque | 0.2 Nm |
| Rotation Speed | 250 rpm |
| MOD | Gear: 0.8 |
| Included Gear Ring | 0.8 |
| Latency | 100 ms |
| Power Connector | USB Port (for use with included cable) |
| Operating Voltage | 5 to 24 V |
| Operating Current | Quiescent: 100 mA (8.4 V) Stall: 2.5 A (8.4 V) |
| Operating Temperature | -25 to 45°C |
| Dimensions | 88 × 57 × 28 mm |
| Included Gear Ring Length | 340 mm |
| Weight | 105 g |
