NIKON ACULON A211 7×35
SKU:
BAA810SA
The ACULON A211 7×35 binoculars feature 7-power multicoated lenses and 35mm objectives fabricated with Nikon’s exclusive lead and arsenic free Eco-Glass™. The BaK4 Porro prism systems within all ACULON A211 binoculars deliver a high quality image under a multitude of lighting conditions, making these binoculars effective from dawn till dusk. All together the ACULON A211 7×35 binoculars are a compact, high-quality, and cost effective choice.
6.990 ден
Out of stock
Out of stock
Notify me when the product will be back in stock:
Payment:
Description
| Type | |
|---|---|
| Display SKU | BAA810SA |
| Features | |
| Magnification (x) | 7x |
| Field of view at 1,000m (m) | 163m |
| Interpupillary distance adjustment (mm) | 56mm – 72mm |
| Weight (g) (body only)*1 | 685g |
| Close focusing distance (m) | 5.0m |
| Relative brightness | 25 |
| Exit pupil (mm) | 5.0mm |
| Angular field of view (Apparent/degree) | 59.3° |
| Angular field of view (Real/degree) | 9.3° |
| Objective diameter (mm) | 35mm |
| Series | Aculon |
| Waterproof Binos | No |
| Eye relief (mm) | 11.8mm |
| Type | Porro |
Customer Reviews
Related products
12.990 ден
SKU:
BAA662AA
11.990 ден
SKU:
BAA661AA
4.490 ден
SKU:
BAA860WB
24.490 ден
SKU:
BAA911YA
25.990 ден
SKU:
BAA912YA
