NIKON ACULON A211 16X50
SKU:
BAA816SA
The ACULON A211 16×50 binoculars feature 16-power multicoated lenses and 50mm objectives fabricated with Nikon’s exclusive lead and arsenic free Eco-Glass™. The BaK4 Porro prism systems within all ACULON A211 binoculars deliver a high quality image under a multitude of lighting conditions, making these binoculars effective from dawn till dusk. All together the ACULON A211 16×50 binoculars are a quality, cost effective choice.
10.990 ден
In stock
In stock
Payment:
Description
| Type | |
|---|---|
| Display SKU | BAA816SA |
| Features | |
| Magnification (x) | 16x |
| Field of view at 1,000m (m) | 73m |
| Interpupillary distance adjustment (mm) | 56mm – 72mm |
| Weight (g) (body only)*1 | 925g |
| Close focusing distance (m) | 9.0m |
| Relative brightness | 9.6 |
| Exit pupil (mm) | 3.1mm |
| Angular field of view (Apparent/degree) | 60.8° |
| Angular field of view (Real/degree) | 4.2° |
| Objective diameter (mm) | 50mm |
| Series | Aculon |
| Waterproof Binos | No |
| Eye relief (mm) | 12.6mm |
| Type | Porro |
Customer Reviews
Related products
13.990 ден
SKU:
BAA663AA
11.990 ден
SKU:
BAA661AA
6.990 ден
SKU:
BAA810SA
25.990 ден
SKU:
BAA912YA
10.590 ден
SKU:
BAA931YA
