NIKON ACULON A211 10-22×50
SKU:
BAA818SA
The ACULON A211 10-22×50 zoom binoculars feature adjustable 10-22-power multicoated lenses and 50mm objectives fabricated with Nikon’s exclusive lead and arsenic free Eco-Glass™. The BaK4 Porro prism systems within all ACULON A211 binoculars deliver a high quality image under a multitude of lighting conditions, making these binoculars effective from dawn till dusk. All together the ACULON A211 10-22×50 zoom binoculars are a quality, cost effective choice.
11.490 ден
In stock
In stock
Payment:
Description
| Type | |
|---|---|
| Display SKU | BAA818SA |
| Features | |
| Magnification (x) | 10-22x |
| Field of view at 1,000m (m) | 66m |
| Interpupillary distance adjustment (mm) | 56mm – 72mm |
| Weight (g) (body only)*1 | 960g |
| Close focusing distance (m) | 15.0m |
| Relative brightness | 25 |
| Exit pupil (mm) | 5.0mm |
| Angular field of view (Apparent/degree) | 36.7° |
| Angular field of view (Real/degree) | 3.8° |
| Objective diameter (mm) | 50mm |
| Series | Aculon |
| Waterproof Binos | No |
| Eye relief (mm) | 8.6mm |
| Type | Porro |
Customer Reviews
Related products
11.990 ден
SKU:
BAA661AA
4.490 ден
SKU:
BAA860WF
24.490 ден
SKU:
BAA911YA
36.490 ден
SKU:
BAA903SA
34.990 ден
SKU:
BAA902SA
6.990 ден
SKU:
BAA710AA
