Back to products
NIKON ACULON A211 16X50
10.990 ден
NIKON Action EX 16×50
SKU:
BAA665AA
Perfect for challenging conditions, the Nikon Action EX 16×50 EX CF standard waterproof binoculars are nitrogen gas-filled providing fog-free use up to 1-metre.
Nikon Action EX 16X50 CF Binocular Its Click-stop, twist-out eyecup design with High-eyepoint design provides soothing eye relief in a longer time even eyeglass wearers can have a clear field of view. The Eco-glass optics and Multilayer Coated Lens helps minimize chromatic aberrations and achieve image clarity.
15.490 ден
Out of stock
Out of stock
Notify me when the product will be back in stock:
Payment:
Description
| Type | |
|---|---|
| Display SKU | BAA665AA |
| Features | |
| Magnification (x) | 16x |
| Field of view at 1,000m (m) | 61m |
| Interpupillary distance adjustment (mm) | 56mm – 72mm |
| Weight (g) (body only)*1 | 1040g |
| Close focusing distance (m) | 7.0m |
| Relative brightness | 9.6 |
| Exit pupil (mm) | 3.1mm |
| Angular field of view (Apparent/degree) | 52.1° |
| Angular field of view (Real/degree) | 3.5° |
| Objective diameter (mm) | 50mm |
| Series | Action EX |
| Waterproof Binos | Yes |
| Eye relief (mm) | 17.8mm |
| Type | Porro |
Customer Reviews
Related products
6.990 ден
SKU:
BAA810SA
7.990 ден
SKU:
BAA811SA
34.990 ден
SKU:
BAA902SA
6.990 ден
SKU:
BAA710AA
10.990 ден
SKU:
BAA870WA
