NIKON Prostaff P3 10X30
SKU:
BAA931YA
PROSTAFF 7S 10×30 binoculars provide impeccable magnification for all your outdoor needs.
Nikon’s PROSTAFF 7S 10×30 is a sleek looking compact binocular that is built for a variety of outdoor activities and is a great accessory for nearly any outing. Thanks to fully multicoated Eco-glass lenses and Phase-Correction Coated Roof Prisms, the PROSTAFF 7S delivers sharper images that full of brightness and optical clarity providing an eye catching view of the action around you.
10.590 ден
Out of stock
Out of stock
Notify me when the product will be back in stock:
Payment:
Description
| Type | |
|---|---|
| Display SKU | BAA843SA |
| Features | |
| Magnification (x) | 10x |
| Field of view at 1,000m (m) | 105m |
| Interpupillary distance adjustment (mm) | 56mm – 72mm |
| Weight (g) (body only)*1 | 420g |
| Close focusing distance (m) | 2.5m |
| Relative brightness | 9 |
| Exit pupil (mm) | 3.0mm |
| Angular field of view (Apparent/degree) | 55.3° |
| Angular field of view (Real/degree) | 6.0° |
| Objective diameter (mm) | 30mm |
| Series | Prostaff |
| Waterproof Binos | Yes |
| Eye relief (mm) | 15.4mm |
| Type | Roof |
Specifications
| Brand | |
|---|---|
| Серија |
Customer Reviews
Related products
6.990 ден
SKU:
BAA810SA
4.490 ден
SKU:
BAA860WA
9.990 ден
SKU:
BAA930YA
6.990 ден
SKU:
BAA710AA
10.990 ден
SKU:
BAA870WA
