NIKON Monarch M5 12×42
Well-balanced optical performance achieves a bright view and natural colour fidelity. A standard model ideal for any situation.
The MONARCH M5 series consists of three models: 8×42, 10×42 and 12×42. Their exterior has been completely redesigned from the MONARCH 5 binoculars into a clean form with straight lines. Optical performance was inherited from the conventional MONARCH 5 binoculars, such as extra-low dispersion (ED) glass employed to correct chromatic aberration that causes colour fringing. As a result, a contrast-rich and high-resolution image is realised. Multilayer coating is applied to all lenses and prisms. Dielectric high-reflective multilayer coating and phase correction coating are applied to the roof prisms. This all combines to achieve a bright view, plus natural colour fidelity. Nikon MONARCH M5 binoculars are ideal for nature-watching, birding and many other outdoor activities. Waterproof (up to 1m (3.3 ft.) for 10 minutes)and fogproof
25.990 ден
Out of stock
Out of stock
Notify me when the product will be back in stock:
Payment:
Description
| Type | |
|---|---|
| Display SKU | BAA912YA |
| Features | |
| Magnification (x) | 12x |
| Field of view at 1,000m (m) | 89m |
| Depth (mm) | 54mm |
| Interpupillary distance adjustment (mm) | 56-72 |
| Weight (g) (body only)*1 | 640g |
| Width (mm) | 129mm |
| Length (mm) | 145mm |
| Close focusing distance (m) | 2.5m |
| Relative brightness | 12.3 |
| Exit pupil (mm) | 3.5 |
| Angular field of view (Apparent/degree) | 56.2 |
| Angular field of view (Real/degree) | 5.1 |
| Objective diameter (mm) | 42mm |
| Series | Monarch |
| Waterproof Binos | Yes |
| Eye relief (mm) | 15.1 |
| Type | Roof |
Specifications
| Brand | |
|---|---|
| Серија |
