NIKON ACULON T02 8×21 Red
SKU:
BAA860WA
ACULON T02 10×21 Red binoculars provide impeccable magnification for all your outdoor needs. Shop visionary Nikon compact binoculars!
From the compact, lightweight stature to fun and sporty colors, ACULON T02 Binoculars are perfect for travel, sports, concerts — anytime getting a little closer to the action is desired! Available in 8×21 and 10×21. Turn-and-slide rubber eyecups facilitate easy positioning of eyes at the correct eye position and allows for comfortable viewing during extended periods of use.
4.490 ден
In stock
In stock
Payment:
Description
| Type | |
|---|---|
| Display SKU | BAA861WA |
| Features | |
| Magnification (x) | 10x |
| Field of view at 1,000m (m) | 87m |
| Interpupillary distance adjustment (mm) | 56mm – 72mm |
| Weight (g) (body only)*1 | 195g |
| Close focusing distance (m) | 3.0m |
| Relative brightness | 4.4 |
| Exit pupil (mm) | 2.1mm |
| Angular field of view (Apparent/degree) | 47.2° |
| Angular field of view (Real/degree) | 5° |
| Objective diameter (mm) | 21mm |
| Series | Aculon |
| Waterproof | No |
| Eye relief (mm) | 8.3mm |
| Type | Roof |
Customer Reviews
Related products
15.490 ден
SKU:
BAA665AA
7.990 ден
SKU:
BAA811SA
36.490 ден
SKU:
BAA903SA
9.990 ден
SKU:
BAA930YA
7.490 ден
SKU:
BAA711AA
6.990 ден
SKU:
BAA710AA
